Ortopedia dziecięca to dział chirurgii ortopedyczno-urazowej zajmujący się urazami i schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego dzieci i młodzieży. Najczęstszymi przykładami urazów dziecięcych są wady rozwojowe stóp, zaburzenia chodu, dysplazja stawu biodrowego itp. Problemy te mogą być dziedziczne, wrodzone lub nabyte. Ortopeda dziecięcy Poznań to lekarz, którego odwiedzić powinien każdy rodzic, by wykluczyć jakiekolwiek powody do zmartwień w przyszłości.

 

Jakie patologie leczy ortopeda dziecięcy?

Podobnie jak w przypadku innych dziedzin medycyny, wczesne wykrycie może pomóc w zapobieganiu problemom ortopedycznym w dzieciństwie. Oznacza to lepsze leczenie i szybszą korekcję wady rozwojowej.

Wśród patologii leczonych przez ortopedę dziecięcego są:

  • Wady rozwojowe układu mięśniowo-szkieletowego, spowodowane chorobami nerwowo-mięśniowymi, metabolicznymi itp.
  • Deformacja i jakiekolwiek odstępstwa od normy w przypadku kręgosłupa
  • Zaburzenia chodzenia, w tym płaskostopie
  • Dysplazja stawu biodrowego

 

Poznań ortopeda dziecięcy, czym się charakteryzuje?

Ortopedia dziecięca obejmuje wszystkie pod specjalizacje ortopedii dorosłych. Jednak profesjonaliści, którzy poświęcają się tej dyscyplinie, przechodzą specjalistyczne szkolenie w zakresie wrodzonych lub nabytych problemów ortopedycznych dzieci i młodzieży. Ponieważ zmiany chorobowe ulegają transformacji, a organizm reaguje inaczej ze względu na wiek pacjenta. Dzieje się tak zwłaszcza w różnych okresach dzieciństwa, kiedy mięśnie i kości są w ciągłym wzroście i rozwoju.

W przypadku wykrycia problemu u dziecka ważne jest, aby skonsultować się ze specjalistą ortopedą dziecięcym. Będzie on w stanie wykonać pełne badanie fizykalne, aby ocenić zakres ruchu stawu, zidentyfikować obszary bólu. Odpowiednie leczenie wad postawu u dzieci Poznań, to procedura, która sprzyja każdemu dziecku z problemami.

 

Szczególnie w fazie rozwoju dzieciństwa postawa i dobre samopoczucie całego układu kostno-stawowego są elementami, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Z tego powodu wskazane i zalecane są okresowe badania ortopedyczne od niemowlęctwa do wieku młodzieńczego. Kości dzieci stale się rozwijają, dlatego ważna jest wczesna diagnoza dotykających je patologii, aby w miarę możliwości móc interweniować fizjoterapią i delikatnymi technikami. Nie warto czekać z wizyta u Poznań ortopeda dziecięcy.