Szczupła i zgrabna sylwetka dla wielu osób jest współcześnie jednym z wyznaczników osobistego oraz zawodowego sukcesu. Pacjenci, zdeterminowani w walce o idealną sylwetkę, próbują pominąć etapy zdrowego, zbilansowanego żywienia oraz aktywności fizycznej, zgłaszając się do klinik chirurgii plastycznej w celu przeprowadzenia zabiegów, które mają nadać ich figurze wymarzone kształty. Jednym z zabiegów, o które pytają najczęściej, jest liposukcja. Tymczasem specjaliści podkreślają, że liposukcji nie można traktować jako metody odchudzania, a jedynie modelowania sylwetki.

Mianem liposukcji określa się zabieg, polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z danego obszaru ciała. – Zabieg liposukcji może być wykonywany w różnych obszarach. Najczęściej jest to okolica brzucha, talii, lędźwi i ud. Zdarza się też, że odsysamy podwójne podbródki, obszarem zabiegowym są również ramiona – powiedziała agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Elżbieta Radzikowska, specjalistka chirurgii plastycznej i ogólnej z Kliniki Chirurgii Plastycznej La Perla. Wyróżnia się kilka rodzajów liposukcji: tradycyjną, wykonywaną z użyciem urządzenia przypominającego działaniem odkurzacz, liposukcję z wykorzystaniem ultradźwięków, lasera lub sprężonego powietrza. Dobór tej odpowiedniej zależy od indywidualnego stanu oraz zasobności portfela pacjenta. Warto bowiem pamiętać, że liposukcja nie jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wiec wykonuje się ją jedynie w klinikach prywatnych.

Liposukcja nie odchudza, ale modeluje sylwetkę

Wielu pacjentów traktuje liposukcję jako drogę na skróty w osiągnięciu celu, jakim jest szczupła i zgrabna sylwetka. Uważają oni, że przeprowadzenie zabiegu, nawet w połączeniu z dość długotrwałą rekonwalescencją, będzie dla nich o wiele prostsze i wymagające mniej wysiłku niż trzymanie się zasad zdrowej diety oraz aktywność fizyczna. Nic bardzie mylnego! Liposukcja nigdy nie jest metodą odchudzania, ale sposobem na wymodelowanie sylwetki, a przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka.

Przede wszystkim liposukcja – choćby wykonywana przez najbardziej doświadczonego lekarza i w najnowocześniejszej klinice – zawsze jest obciążającym dla organizmu zabiegiem chirurgicznym, wymagającym znieczulenia ogólnego. Wiąże się z nią ryzyko komplikacji i powikłań. Istnieje także lista przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu. Z tego powodu żaden chirurg nie zakwalifikuje do liposukcji pacjenta, który wcześniej nie spróbuje zrzucenia wagi poprzez dietę i ćwiczenia. Wymaga to z pewnością sporej konsekwencji i samozaparcia, ale przynosi bardzo dobre rezultaty nie tylko dla wyglądu, ale i dla zdrowia.

  Kredyt firmowy dla zaufanych klientów

Kolejna kwestia przemawiająca za tym, aby liposukcji nie traktować jako metody odchudzania to konieczność przestrzegania przez pacjenta diety oraz aktywności fizycznej nawet po jego przeprowadzeniu. Wbrew pozorom, efekty liposukcji nie są nikomu dane raz na zawsze i nie zabezpiecza ona przed ponownym tyciem. Także po operacji należy prowadzić szeroko rozumiany zdrowy tryb życia, gdyż ewentualny nadmiar tkanki tłuszczowej może odłożyć się w innych miejscach.

Liposukcja jest za to sprawdzonym sposobem na wymodelowanie tych partii ciała, których wygląd – pomimo zbilansowanego żywienia i aktywności fizycznej – nadal odbiega od oczekiwań. Zaleca się ją kobietom, które przytyły w trakcie ciąży i nie mogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z brzucha, osobom z nieproporcjonalną budową anatomiczną ciała (np. bardzo dużymi w porównaniu do reszty ciała pośladkami) lub pacjentom, którzy mimo starań nie mogą zyskać wymarzonego wyglądu trudniejszych partii ciała, jak uda czy łydki.

Cena liposukcji zależy od obszaru ciała, który jest poddawany zabiegowi. I tak odsysanie tłuszczu z brzucha to koszt od około 6 tys. zł, z ud i pośladków – od 4 tys. zł, zaś za liposukcję podbródka, pleców czy łydek trzeba zapłacić co najmniej 3 tys. zł.